You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İnternet Hızı Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hızı Testi Nasıl Yapılır?

Kurucu
İnternet Hızı Testi Nasıl Yapılır?
İnternet hızı İçinde bulunduğumuz teknoloji çağının getirileri nedeniyle tablet, telefon, bilgisayar gibi internete erişimi olan birçok elektronik aygıt kullanıyoruz. Gün içerisinde aktif olduğumuz saatlerdeki kullanımlarımız dışında öyle teknolojiler var ki biz uyurken bile arka planda çalışmaya ve bizlere hizmet vermeye devam ediyor.

[Resim: 1A594CCF-C526-477A-8835-4A919B067283-300x201.jpeg]

[font=Roboto, sans-serif]Aynı Anda Dahi Kullanılabilen Bu İnternetin Hızı Bizler İçin Ne Kadar Yeterli?[/font]

Birçoğumuz için internetin erişim hızı pek fazla anlam ifade etmez. “İşimi görsün yeterli” mantığıyla hareket ederiz. Fakat aslında erişim hızı; görüntüleri, metinleri, içerikleri yükleme hızı, bir internet için çok önemli ve gerekli bir kıstastır.

İnternet Hızı Testi Ne İle Yapılır?

İnternetin hızını ölçebilmek için aslında en çok bilinen yöntem speedtest.net uzantısına sahip internet sitesi üzerindeki ölçümlerdir. Kullandığınız elektronik cihaz üzerinde herhangi bir tarayıcının link kısmına veya arama motoruna bu ibareyi yazdığınız ve arattığınızda karşınıza çıkan sitedeki görüntüler ve işlemler şşekilde olmalı ve ilerlemelidir:

Adım 1

Tarayıcınızdan gerekli internet sitesine erişim sağlayabildikten sonra karşınıza koyu temada hazırlanmış web sitesi tasarımı çıkacaktır. Kullanılan internet sunucusunun hangi firma adı altında kullanıldığı da bilgi olarak karşınıza açılan ekranda yer alacaktır. Örneğin: Türk Telekom.

Adım 2

Ekranın orta kısmında yer alan “GIT” butonuna tıkladığınızda sayfa sizleri otomatik olarak ölçüm ekranına yönlendiriyor. Ölçüm tamamlandıktan sonra gereken veriler sayfa yönlendirmesiyle birlikte sıralanıyor.

Bu verilerden en çok önem arz eden kısım Mbps’yiINDIRIN (indirme hızı) kısmıdır. İnternetinizin karşıdan gelen verileri, görselleri ve hatta mesajları bile yükleme hızı anlamını ifade ediyor.

İkinci bir önemli kıstas ise PING ifadesidir. Bilgisayarınızdan çıkan komutları, verileri karşıdaki sunucuya iletme süresi olarak tanımlayabiliriz.

Son önemli bilgi ise Mbps YÜKLE ibaresidir. Sizin farklı sunucuya yönlendirdiğiniz verilen yüklenme hızı gibi özetlenebilir.

Adım 3

Ölçümlerin tümünü tamamladıktan ve veri listesine ulaştıktan sonra geriye sadece hangi sonucun daha iyi olduğu bilgisine sahip olmak kalıyor.

İndirim hızı internet kullanım alanları içerisinde değerlendirildiğinde sıradan evler için 25-50 Mbpsinternet hızı ideal ve yeterli görülür.

Yükleme hızı genel olarak evlerde kullanılan klasik internet kullanımı için gerekli görülmese de oyun oynamak için kullanılan internetler için yaklaşık olarak 10 Mbps yükleme hızı yeterli olacaktır.
[font=Roboto, sans-serif]Son olarak iyi ping değerine değinilecek olursa; milisaniye cinsinden ölçülen bir kavram olduğu için yaklaşık olarak 50 ms ve altında bir değere sahip bir internet kullanımınız varsa internet üzerindeki çoğu eylem için yeterli olacaktır.
[/font]

internet hız testi nedir?nasıl yapılır?zararları nelerdir?kota öğrenme?internet nedir?

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren DiziTvm Türkiye’nin En Büyük Forum Platformu! sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.