You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Azize Filminin Konusu Nedir?

Azize Filminin Konusu Nedir?

Kurucu
Azize Filminin Konusu Nedir?
Azize filmi Rose Glass’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Azize filminin konusu izleyiciler tarafından da merak edilmektedir. Öncelikle bu yapım temelinde dindar bir hemşire olan Azize üzerinden ilerlemekte ve Azize’nin inancıyla olan bağlantısını ele almaktadır. Filmin başkarakteri olan Azize yapım boyunca cinnet-inanç-ölüm üçgeninde dolaşıp durmaktadır.
Azize Filmin Oyuncuları
Filmin başrolünde Grinin Elli Tonu, Spooks: The Greater Good, A Little Chaos, The Forger, Black or White, Sevgiler, Marilyn gibi yapımlarda rol almış olan Jennifer Ehle bulunmaktadır. Ona İki Eksik 2014, Madame Bovary, Düşüş, Gurur ve Önyargı, Aşk ve Dostluk filmleriyle adından çokça bahsettiren Morfydd Clark eşlik etmektedir.[font=Poppins]Filmin Konusu[/font]
Dini İnanç Temellerini Etkileyici Bir Biçimde Ele Almaktadır

Azize hastanede sıradan ve dindar bir hemşire olarak görev yaparken yaşadığı sağlık sisteminden kaynaklı ve iş arkadaşlarıyla ilgili olan sorunlar ile travmalar geçirmiş ve ruh sağlığını yitirmiştir. Azize ruh sağlığını yitirirken çevresinden uzaklaşmış kendini izole etmiş ve her şey ile bağlantısını koparmıştır. Gittikçe yalnızlaşan ve yabancılaşan Azize’nin(gerçek adıyla Kate) tüm bu uzaklaşma içinde dine bağlılığı ise gittikçe artmıştır. Psikolojik olarak sağlığını yitirmiş olan Azize bu süreçte ölüm kıyısında olan kanser hastası Amanda’nın hasta bakıcılığını yapmaktadır ve bu sebep ile Amanda’nın evinde yaşamaya başlar.
[font=Poppins]Ölüm kıyısında olan hasta Amanda ile arasında saplantılı bir biçimde farklı bir bağ kuran Azize kendisini Amanda’nın ruhunu kurtarmaya adar. Bu saplantısı her geçen gün büyümeye başlar. Korkutucu bir hal alır. Azize’nin din ile olan bağlantısını anlatan ve inanç ve deliliği ele alan bu film gerçek ve sanrıları birbirine geçmiş bir şekilde izleyiciye sunuyor. Hangisinin sanrı hangisinin gerçek olduğuna izleyenin karar vermesini bekliyor. Bu film akılları bu konuda akılları karıştırırken Amanda’nın ruhunu kurtarmaya kendini adayan Azize’ye ise karanlıklar ve geçmişi müsaade etmiyor.
[/font]


[font=Poppins][font=Poppins]Her Şeyden Uzaklaşırken İçinde Kalan Tek Şey Tanrı İnancı Oldu[/font][/font]
Rose Glass son filminde izleyicileri şaşırtan noktalara temas etmiş ve akıllarda birçok soru işareti bırakmayı hedeflemiştir. İlk bakışta korku ve şeytan çıkarma konulu görünen bir film aslında yalnızlaşma ve insan ilişkilerinde alınan hasar neticesinde ruh sağlığının ne denli bozulabileceğini gözler önüne sermektedir. Bu yapımda dikkat çeken bir diğer husus ise yönetmenin Azize’nin yaşamış olduğu sanrıların hangisinin gerçek hangisinin sanrı olduğunun belirtilmemiş olmasıdır. Özellikle ruhsal yıpranmalar sonucunda görülen halüsinasyonlar Azize’yi saplanmış olduğu saplantılardan kurtulmasının güçlüğüne de dikkat çekmektedir.

İnanç ve Deliliğin İnce Çizgisi
[font=Poppins][font=Poppins]Korku ve gerilim kategorisinde bulunan Azize filmi konusu her ne kadar korku gibi algılanmış olsa da temelde yalnızlaşma ve yabancılaşmanın yaşattıklarını anlatmayı hedeflemektedir. Her ne olursa olsun Rose Glass’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Azize A24 korku sineması külliyatında unutulmayacak bir iz bırakacağı kesindir.
[/font]
[/font]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren DiziTvm Türkiye’nin En Büyük Forum Platformu! sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.