You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Android Telefonlar Da DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android Telefonlar Da DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kurucu
Android Telefonlar Da DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?
Günümüzde internet kullanımı masa üstü ve diz üstü bilgisayarlarda sınırı aşmış bir konumdadır. Akıllı telefonlarsayesinde günün çoğu zamanında internete ulaşabilir bir hale gelinmiştir. İşletim sistemi cihazları iki farklı türde bulunur bunlar: IOS VE AndroiddirAndroid işletim sistemi herkese açık kodu olmasından dolayı çok tercih edilir. Çoğu zaman internet sitelerinin getirdiği erişim engeli karşısında bilgisayarın DNS ayarları değiştirildiği gibi androidtelefonlar da DNS ayarları değiştirilebilmektedir.

[font=Roboto, sans-serif]DNS Nedir?

DNS günümüz Türkçesinde ki anlamı alan adı sunucusu demektir. Erişime izin verilmeyen bir internet sitesinde IP adresleri internet servis sağlayıcısının DNS sunucularına ulaşılmaz olacak şekilde tanımlanır. Her bir bilgisayar içininternet servis sağlayıcı tarafından doğrudan belirlenen DNS değerleri nedeniyle de yasaklı olan internet sitelerine erişim ulaşılamaz hale gelir. Bu durumda DNS ayarlarında yapılacak değişiklikle söz konusu yasaklı sitelere erişim ulaşılabilir hale gelir. DNS ayarlarının değiştirilmesi sayesinde mevcut IP adresi kullanılmaksızın DNS aracılığıyla gidilmesi gereken internet sitesine giriş yapılır.[/font]


Android İşletim Sistemlerinde DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Olur?

İnternet kullanıcıları her bir akıllı cihazlar için doğrudan bir DNS değeri belirler. Bu doğrudan belirlenen DNS değeri de sansürlenmiş olan internet sitelerine erişimi yasaklar. Bu sebeple akıllı cihazlarda hem yasak olan sitelere erişebilmek için, hem internet bağlantı hızıyla ilgili bir sorun çözümünde hem de ping kaynaklı sorunların çözüm bulması için DNS ayarlarında değişiklik yapılabilir.
[font=Roboto, sans-serif][font=Roboto, sans-serif]Bilgisayarlarda olduğu gibi android cihazlarda da ağ ayarlarında manuel şekilde değişiklikler yapılabilmektedir. Yönlendirici aracılığıyla herhangi birmobil uygulama olmaksızın Androidte DNS ayarları kolay bir şekilde değiştirilebilir.
[/font]
[/font][font=Roboto, sans-serif][font=Roboto, sans-serif][font=Roboto, sans-serif]Uygulama Kullanmaksızın DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?[/font][/font][/font]

Hiç bir mobil uygulamaya gerek duymadan DNS ayarlarının değiştirilmesi adım adım şu şekildedir:

1. Öncelikle Android telefonlar da ayarlar menüsü açılır. Daha sonra WiFi alanına gidilerek, kullanımda olan WiFiüzerine basılı tutulup “Adı Değiştir” sekmesi seçilir.

2. Bulunduğumuz sayfada aşağı inilerek “Gelişmiş Seçenekler” sekmesi tıklanır.

3. Açılan “Seçenekler” sekmesi iki ayarı daha görüntüler.

4. Daha sonra ise IP ayarlarının statik bir şekilde ayarlanıp ayarlanmadığı kontrol edilir. Eğer IP statik durumda değilse “DHPC’ye” girilerek statik olacak şekilde ayarlanır.

5. Sayfada aşağı doğru inilerek DNS 1 ve DNS 2 bulunur.

6. Daha sonra girmek istediğimiz her hangi bir DNS sunucusuna ait rakamlarla giriş yapılır.
[font=Roboto, sans-serif][font=Roboto, sans-serif][font=Roboto, sans-serif]7. Tüm bu işlemlerin sonucunda yapılmış olan işlemler kaydedilir. Böylece herhangi bir sorun yaşanmadan sansürlenmiş sitelere erişim ulaşılır hale gelir.
[/font]
[/font]
[/font]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren DiziTvm Türkiye’nin En Büyük Forum Platformu! sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.