You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer Kanseri Nedir?

Forum Değerlisi
Akciğer Kanseri Nedir?
Akciğer Kanseri nedir? Nasıl oluşur? Belirtileri nelerdir? Başlıca görevi vücudumuzdaki atık maddeleri vücuttan atmak ve yaşamamız için temel gereksinim oksijeni vücuda almak olan akciğerlerimiz göğüs boşluğunda bulunan bir çift organdır. Akciğer Kanseri ilk akciğerdokularında ortaya çıkar. Kanserler genellikle ortaya çıktığı dokuya göre isimlendirildiği için bu hastalığa akciğer kanseridenilmiştir.
Akciğer Kanseri Nasıl Oluşur?
Akciğerdeki hücreler sigara, alkol gibi etkenler dolayısıyla denetlenemediği için kontrolsüz çoğalmaya başlarlar. Akciğer ve çevresini istila etmeye başlayan hücreler buralarda tümörleri oluşturur. Bu şekilde oluşan hastalığa Akciğer Kanseri adı verilir.
Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Dünya Sağlık Örgütü‘nün (WHO) raporuna göre akciğer kanseri tüm dünyada erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür. Akciğer Kanseriningörülme oranı yaşla doğru orantılıdır. En çok görüldüğü yaş aralığı ise 50-70 yaşlarıdır. Erken dönemde pek belirti vermeyen Akciğer Kanseri’nin ileri dönemlerinde çeşitli belirtiler görülür. Bunlar arasında en sık görüleni öksürme, nefes darlığı ve kilo kaybıdır.
Son Düzenleme: 02-06-2021, 02:40 AM, Düzenleyen: admin.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren DiziTvm Türkiye’nin En Büyük Forum Platformu! sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.