DiziTvm Türkiye’nin En Büyük Forum Platformu!

Tam Versiyon: Avukat Filminin Konusu Nedir?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: 612A22CC-B68F-4C6E-83F1-92888336012C-220x205.jpeg]

Avukat filmi, yönetmenliğini, ayrıca yazarlığını Tony Gilroy’un üstlendiği ve başrolünde George Clooney’in bulunduğu, 2007 yapımı ödüllü bir filmdir. Venedik Film Festivali’nde 31 Ağustos, Toronto Film Festivali’nde ise 7 Eylül’de gösterime giren Avukat filmi Türkiye’de ilk kez 9 Kasım 2007’de gösterime girmiştir. Bu filme ithalatçılık eden firma Fida Film’dir.Film ilk hafta 88.733 seyirci tarafından seyredilmiştir. Avukat filmi konusu bakımından ilgi çekici olduğundan dolayı birçok dalda aday gösterilmiş ve ödül almıştır. Tür bakımından dram ve gerilim türündedir.
Konusu, işinden bunalan ve artık bıkmış olan bir adamın aslında firmasına bağlı olsa da hayatında gerçekleşen başarısız bir iş kurma girişimi ve kumara olan düşkünlüğü sebebiyle bir borç batağına düşmesidir. Kenner, Bach & Leeden adındaki bir firmanın aslında başarılı ve de çok zeki olan vekil konumundaki Arthur Edens, bir buhrana kapılır ve bu sebeple tüm U/North davasını kendince sabote etme girişiminde bulunur. Bu tahmin edilmeyen felakete ve yenilgi korkusuna karşı Michael Clayton gönderilir.
Bir işte uzman olmak ve en iyi olarak gösterilme sebebiyle gelen büyük sorumluluklar her zaman için görünenden daha zor olur. Michael Clayton bu işe kendini adamış biri olarak en başta kendini kanıtlama çabası ve de başındaki olumsuzlarla zor da olsa bu işin altından kalkabilmek için büyük bir çaba gösterir. Kendisine görev olarak verilen bu son görev büyük bir sorumluluk gerektirdiği için bu felaketle başa çıkmaya çalışırken kendinden uzaklaşarak başka bir adamla yüzleşmiştir. Konusu ile dram ve gerilim türündeki Avukat filminin bu ilgi çekici konusu pek çok ödüle aday gösterilmiş bazılarına da layık görülmüştür.

Aday Gösterildikleri Ödüller
Böyle sükse yapmış bir filmin oyuncuları pek çok ödüle aday gösterilmişlerdir. Avukat filmi Altın Küre Ödülleri’ne 4 dalda aday olmuştur. Tom Wilkinson En İyi Yardımcı Aktör, George Clooney En İyi Aktör, Tilda Swinton En İyi Yardımcı Aktris ödüllerine aday gösterilmiş oyunculardır. Film Drama – En İyi Sinema Filmi dalında ödüle aday olarak gösterilmiştir.

Kazanılan Ödüller
Birçok dalda aday gösterilmiş oyuncular olsa da filmde sadece bir oyuncu ödül kazanabilmiştir. 2008 Bafta Ödülleri’nde En iyi Yardımcı Oyuncu olarak Tilda Swinton ödül kazanmıştır. 80. Akademi Ödülleri’nde tekrar Tilda Swinton ödül En İyi Yardımcı Oyuncu olarak ödül almaya layık görülmüştür.
Oyuncular
En gözünde olan oyuncuların Michael Clayton (George Clooney), Arthur Edens (Tom Wilkinson) ve Karen Crowder (Tilda Swinton) olduğunu söylemek pek tabii mümkündür. Bu oyuncuları takip eden ve yardımcı oyuncu olarak görev alan diğer aktör ve aktrisler; Marty Bach (Sydney Pollack), Mr. Verne (Robert Prescott), Henry Clayton (Austin Williams), Anna (Merritt Wever), Barry Grissom (Michael O’Keefe), Gene Clayton (Sean Cullen), Don Jefferies (Ken Howard), Mr. Greer (Denis O’Hare) olarak sıralandırılabilir.